Stacja edukacji
Bazą do prowadzenia działań edukacyjnych Pracowni na rzecz Wszystkich Istot jest ośrodek położony w Bystrej koło Bielska-Białej przy ul. Jasnej 17. Znajduje się w obszarze Beskidu Śląskiego, co czyni go dogodnym miejscem wypadowym do zajęć w terenie. Posiada miejsca noclegowe oraz salę przeznaczoną do zajęć.
Stacja Edukacji Ekologicznej jest przestrzenią, która służy do realizacji działań edukacyjnych na rzecz środowiska przyrodniczego oraz rozwoju osobistego ludzi. Wierzymy, że w ramach prowadzonej edukacji możliwa jest taka przemiana człowieka, której owoce będą służyły dobru wspólnemu, w tym zachowaniu wartości przyrodniczych.
CO ZNAJDUJE SIĘ W SEE?
Stacja Edukacji Ekologicznej to dwukondygnacyjny budynek, który składa się z następujących części:
- Pomieszczenia biurowe, gdzie na co dzień członkowie stowarzyszenia pracują przy prowadzeniu kampanii i interwencji w obronie dzikiej przyrody. Mieści się tu również redakcja Miesięcznika Dzikie Życie, w której co miesiąc powstaje nowy numer czasopisma.
- Sala ekspozycyjna (na około 40 osób), gdzie odbywają się prelekcje, warsztaty i szkolenia. Na sali ekspozycyjnej dostępna jest wystawa fotograficzna „Dzika Polska”.
- Biblioteka – ponad 1200 publikacji (w tym ponad 200 anglojęzycznych a także w języku słowackim i niemieckim), kilkadziesiąt filmów o tematyce ekologicznej.
- Pokoje gościnne dla uczestników warsztatów i szkoleń, a także dla wolontariuszy i stażystów pomagających w codziennej pracy: 3 pokoje 3-osobowe, 2 pokoje 2-osobowe znajdujące się na II piętrze budynku.
- Dwie łazienki z prysznicem oraz kuchnia
Zapoznaj się z regulaminem ośrodka.
PRZESTRZEŃ WOKÓŁ SEE
Stacja Edukacji Ekologicznej położona jest w spokojnym miejscu, z dala od ruchliwych dróg, na osiedlu domów jednorodzinnych oraz willi. Posesja, na której znajduje się Stacja posiada niewielki ogród z ciekawymi roślinami łąkowymi oraz dorodną czereśnią.
Stacja znajduje się w Beskidzie Śląskim i stanowi doskonałą bazę wypadową do wycieczek górskich. W kierunku zachodnim dominuje pasmo Klimczoka ze szczytami Klimczok i Szyndzielnia, do których można dotrzeć w ciągu około 2,5 godziny szlakami górskimi. Znacznie bliżej dostępne są południowe zbocza Równi i Koziej Góry, gdzie już po około 20 min. spacerze można znaleźć się w otoczeniu lasu. Na szczycie Koziej Góry znajduje się schronisko turystyczne „Stefanka”. Zbocza Równi porośnięte są buczyną karpacką, w której zachowały się liczne stare drzewa, głównie jodły, modrzewie, jawory i buki.
W kierunku wschodnim rozpościerają się natomiast pasma Beskidu Małego. Idąc w kierunku Wilkowic i dalej w górę czerwonym i czarnym szlakiem można dojść do schroniska studenckiego na Rogaczu a kontynuując wycieczkę dalej można dotrzeć do szczytu Magurki Wilkowickiej, gdzie również znajduje się schronisko turystyczne (około 2,5 godziny z SEE).
Idąc doliną Białki w kierunku Klimczoka można podziwiać starą zabudowę Bystrej – drewniane chałupy z XIX w. oraz wille z przełomu XIX i XX w. Nieopodal położone jest muzeum Juliana Fałata, znanego polskiego malarza, zamieszkałego tu na stałe od 1910 r. do swojej śmierci w 1929 r. Znajduje się tu również pomnik przyrody: kilkusetletni cis w Bystrej Górnej obok willi “Halamówka” (ul. Klimczoka 142).
JAK DOJECHAĆ
Autobusem MPK nr 57 z Bielska-Białej (kierunek Bystra-Leśniczówka) – należy wysiąść na przystanku Bystra Sanatorium
Autobusami PKS jadącymi w kierunku Szczyrku – należy wysiąść w centrum Bystrej. Od przystanków autobusowych do SEE jest około 500 metrów.
Koleją – należy wysiąść na stacji Wilkowice-Bystra (czwarta stacja od Bielska-Białej). Do SEE jest około 2 km.