Monthly Archives

November 2020

Dzisiejsza decyzja UNESCO to jednoznaczna niezgoda na dalszą eksploatację Puszczy Białowieskiej

Komitet Światowego Dziedzictwa UNESCO na szczycie w Baku przyjął decyzję, która nie pozostawia wątpliwości – wszystko, co się dzieje w Puszczy Białowieskiej musi być bezwzględnie podporządkowane zachowaniu jej unikalnej wartości jako obszaru Światowego Dziedzictwa. W innym wypadku zostanie ona wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa Zagrożonego.

Zamiast ochrony przyrody – interes Lasów Państwowych. Organizacje pozarządowe piszą do premiera ws. ministra środowiska i Puszczy Białowieskiej

Minister środowiska Henryk Kowalczyk zamiast stać na straży ochrony przyrody, stał się gwarantem interesu Lasów Państwowych – uważają organizacje ekologiczne Greenpeace, Pracownia na rzecz Wszystkich Istot, WWF, Fundacja Dzika Polska i Greenmind i piszą list do premiera Mateusza Morawieckiego.

Organizacje pozarządowe biją na alarm: działania planowane przez Lasy Państwowe zaszkodzą Puszczy Białowieskiej

Do wtorku trwały konsultacje publiczne aneksów do planów urządzenia lasu dla trzech nadleśnictw w Puszczy Białowieskiej: Białowieży, Browska i Hajnówki. Organizacje pozarządowe zrzeszone w Koalicji Kocham Puszczę złożyły do Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Białymstoku prawie 40 stron krytycznych uwag.

Zamiast prawdziwej ochrony – powrót do wycinek. Plany Ministerstwa i Lasów Państwowych rażąco sprzeczne z rekomendacjami UNESCO

Stało się to, do czego przygotowywały nas Lasy Państwowe, prowadząc swoją kampanię strachu na temat zagrożeń na obszarze Puszczy Białowieskiej – minister środowiska przedstawił w środę dokumenty, które mają umożliwić powrót do wycinki. Henryk Kowalczyk nie przyjmuje do wiadomości, że to nie drzewa są zagrożeniem w Puszczy, tylko dewastacyjna gospodarka leśna. Lekceważy wiedzę naukową i rekomendacje UNESCO, a swoje decyzje podejmuje pod dyktando leśników.

Rok od wyroku Trybunału Sprawiedliwości ws. Puszczy Białowieskiej. Co się (nie) wydarzyło

Dokładnie rok temu Trybunał Sprawiedliwości UE uznał decyzje pozwalające na zwiększenie wycinki w Puszczy Białowieskiej za niezgodne z prawem. Wyrok najważniejszego sądu Unii Europejskiej jednoznacznie wskazał, że ochrona przyrody powinna być priorytetem w zarządzaniu tak wyjątkowym lasem. Dzięki temu w Puszczy ustał ryk pił, ale nie oznacza to, że jest ona bezpieczna. Podległe ministrowi środowiska Lasy Państwowe przygotowują się do wznowienia wycinek.

UNESCO: wycinka stanowi dla Puszczy Białowieskiej zagrożenie

Jeśli w Puszczy Białowieskiej rozpocznie się na nowo komercyjna wycinka, Komitet UNESCO powinien rozważyć umieszczenie jej na Liście Dziedzictwa Ludzkości w zagrożeniu – stwierdza jednoznacznie UNESCO w opublikowanym właśnie raporcie. Podkreśla też, że tylko wstrzymanie wycinki sprawiło, że Puszcza Białowieska nie została zarekomendowana do umieszczenia na tej liście już teraz.

Stanowisko Stowarzyszenia Pracownia na rzecz Wszystkich Istot odnośnie wywiadu z Wiceminister Środowiska, Małgorzatą Golińską, komentującego wspólny raport IUCN i UNESCO.

Żenujące wypowiedzi Wiceminister Środowiska, Małgorzaty Golińskiej, w sprawie wspólnego raportu Międzynarodowej Unii Ochrony Przyrody (IUCN) i UNESCO, dotyczącego Puszczy Białowieskiej, to ewidentna gra polityczna, fałszująca jednoznacznie negatywny dla polskiej strony wydźwięk tego raportu. Wywiad dla Gazety Prawnej to nic innego, jak mydlenie oczu, podczas gdy fakty są miażdżące dla działań Ministerstw Środowiska i Lasów Państwowych.

Cała Puszcza Białowieska musi być bezwzględnie chroniona. Rezolucja naukowców na zakończenie konferencji „Forest at risk. Bialowieza and beyond”

Tylko skuteczna, kompleksowa i oparta na nauce ochrona Puszczy Białowieskiej umożliwi jej zachowanie dla obecnych i przyszłych pokoleń. Należy natychmiast wstrzymać wszelką działalność Lasów Państwowy na tym terenie. Wycinka, sztuczne nasadzenia, melioracje czy rozwój sieci drogowej na obszarze Puszczy powodują jej postępujące zubożenie. Nie stać nas jako społeczeństwa na utratę wyjątkowej wartości Puszczy przejawiającej się w naturalnych procesach ekologicznych i wysokiej różnorodności biologicznej. To główne wnioski z konferencji naukowej „Forest at risk. Bialowieza and beyond” (Lasy w niebezpieczeństwie: nie tylko Puszcza Białowieska), która odbyła się 12 i 13 lutego br. na Uniwersytecie Warszawskim.

Lasy Państwowe znów szykują wycinkę w Puszczy Białowieskiej

W Puszczy Białowieskiej nie zabliźniły się jeszcze rany zadane przez Jana Szyszkę, a Lasy Państwowe podejmują kolejną próbę rozpoczęcia komercyjnej wycinki. Przez najbliższe trzy lata planują wyciąć sto kilkadziesiąt tysięcy drzew. Stoi to w jawnej sprzeczności z decyzjami UNESCO, może naruszać dyrektywy UE i na nowo rozpalić konflikt wokół naszego najcenniejszego lasu – alarmują organizacje pozarządowe.

Close